Váš krejčí v Praze

Slovníček

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R S Š T V W Z Ž

Každý obor má svůj žargon. Ve světě módy je těch více či méně známých výrazů bezpočet. Připomeňme si alespoň ty nejčastěji používané. 

A

Aktovka

Aktovka je nezbytným doplňkem při pracovních jednáních. Její tvar vychází z její funkce. Podle aktovky je proto možné odhadnou funkční a společenské postavení jejího nositele.

B

Balmoral

Společenské boty se zavřeným šněrováním, nazývané také zkráceně "bal" - nejluxusnější jsou typu "oxford"

Bedford Cord

Vlnařská tkanina střední hmotnosti, z níž se šijí mimořádně teplé a trvanlivé bundy, obleky a kalhoty, například na hon.

Beefroll

Americké mokasiny

Bamberské hedvábí

Bavlněná podšívka hedvábného charakteru

Bengal stripes

Klasický vzor proužků v tmavé barvě na bílé košili.

Bespoke

Anglický výraz pro šití na míru. Americký výraz je "custom tailoring".

Blejzr

Tmavomodré dvouřadové sako s dvěma postranními rozparky a pozlacenými mosaznými knoflíky. Může mít také podobu jednořadového klubového saka, většinou s našívanými kapsami a mosaznými knoflíky, proužek bývá v barvách příslušného klubu.

Blucher

Americký výraz pro boty s otevřeným šněrováním, boční díly jsou našité na přední díl. Vrchní část boty, tedy díl překrývající nárt a prsty, přesahuje přes jazyk.

Boater

Tvrdý slaměný klobouk s plochým dýnkem a kulatou krempou.

Boat Shoe

Mokasýny s koženými tkaničkami a protiskluzovou umělou podrážkou, originál jsou Sperry Topsider. 

Breeches

Anglický výraz pro jezdecké kalhoty. 

British Warm

Krátký pískově zbarvený dvouřadový vlněný plášť s koženými knoflíky a nárameníky. Původně vojenský kabát.

Button-down košile

Košile, u které jsou špičky límečku zapnuté na knoflíčky k náprsence.

Buvolí rohovina

Materiál, z něhož se vyrábějí knoflíky k oblekům a sportovním sakům.

Bowier

U nás dobře známá buřinka - nepoddajný klobouk, který byl původně určen jako pokrývka hlavy na hon. Jako typ klobouku od roku 1850.

C

Cavalry Twill

Teplá vlněná tkanina (kepr) s mimořádně dlouhou životností a charakteristickou diagonální strukturou. Většinou je v béžovém a hnědém odstínu. Šijí se z ní kalhoty, které se tradičně nosí ke sportovním sakům a blejzru.

Club tie

Dnes běžný výraz pro proužkovanou kravatu. Původně byla takto označena kravata, kterou nosili příslušníci anglických klubů.

Coat maker

Krejčí specializující se na saka.

Covert Coat

Jednořadový plášť v koverkotové nebo keprové vazbě sahající po kolena (čtyřřadé paralerně probíhající ozdobné prošívání, kryté zapínání, límec zdoben sametem).

Combie Coat

Tmavomodrý jednořadový městský plášť se skyrytým zapínáním.

Cutaway collar

Košilový límeček se špičkami tvarovanými více od sebe.

Cutter

Krajčí, který v zakázkovém krejčovství jedná se zákazníkem, bere míru, navrhuje a zhotovuje střih, rovněž oblek zkouší.

Č

Čištění

Tradiční metodou je kartáč, vzduch a pára. Chemické čištění mastných skvrn by měl provádět jen vyhlášený odborník.

D

Deerstalker

Sportovní čepice s náušníky ve stylu Sherlocka holmese. 

Denim

Modrá bavlněná tkanina, z níž se zhotovují džínové oděvy. 

Derby

Výraz pro boty s otevřeným šněrováním i pro pevné střevíce s ozdobným perforováním.

Dinner jacket

Anglický výraz pro smoking, v německy hovořícíh oblastech se pod tímto pojmem rozumí světlé smokingové sako.

Donegal Tweed

Zrnitý melírovaný irský tvíd. 

Dufflecoat

Krátký rovný plášť s kapucí a se zapínáním na olivy.

Dusty Madder

Tradiční technika barvení hedvábí nebo označení určitého kravatového vzoru vzbuzující dojem omšelosti tlumící jasné barvy.

E

Escarpin

Nízké boty bez šněrování, často s černou stužkou, u nás známé jako lakýrky. Tradičně se nosí k fraku a příležitostně i ke smokingu.

F

Fishtall

Zadní strana kalhot šitých výhradně pro nošení s vestou a na šlích. Je členěná a protažená vzhůru tak, aby vesta při předklonu zůstala schovaná pod páskem kalhot. 

Flanel

Měkká a hebká látka z vlny, která vzniká valchováním vláken do té míry, že zplstnatí. 

Four-in-hand

Jednoduchý kravatový uzel, jehož pojmenování je odvozeno od názvu jednoho anglického klubu z 19. století. 

Frak

Společenský a slavnostní večerní oblek v černé barvě s bílým motýlkem. Nosí se, když je na pozvánce uvedeno - white tie, cravate blanche, velký společenský oblek. 

Fraková košile

Košile s obepínajícím zalomeným límcem, vyztuženou náprsenkou a jednoduchými vyztuženými manžetami zapnutými na manžetové knoflíčky.

Fraková vesta

Je zhotovena z bílé tkaniny piké a její zadní díl je nahrazen stahovačkou v pase.

G

Gabardén

Jemná, hustá, nepromokavá tkanina na pláště odolná proti větru s charakteristickou diagonální strukturou.

Galoše

Přezůvky z gumy, které chrání boty a nohy před vlhkem, chladem a před uklouznutím.

Gingham check

Jemné košilové káro, jehož vznikl z malajského slova "ging-gang", což znamená proužkovaný.

Guernsey

Oblíbený a mimořádně pohodlný svetr pro volný čas, který původně nosili rybáři.

H

Hacking-Jacket

Anglické jezdecké sako pro něž je typický úzký tvar, prodloužené tělo, vysoký zadní rozparek a šikmé kapsy s patkou. Hacking Jacket je předchůdcem dnešních sportovních sak.

Harris Tweed

Nejznámější ručně tkaný tvíd vyráběný pouze na ostrovech Vnější Hebridy ze 100% skotské vlny, který se užívá pro silná sportovní saka.

Homburg

Klobouk s vyztuženou kruhovou krempou v černé, šedé nebo tmavě či světle šedé barvě. Homburg je dnes po cylindru druhým nejspolečenštějším kloboukem.

House check

Káro na podšívkové tkaniny výlučně od jedné značky. Nejznámější je Burberry káro.

House style

Styl krejčího, který je poznat na provedení, například na měkkém, hladkém saku od krejčího z podniku Anderson & Sheppard ye Savile Row.

CH

Chalkstripe

Výraz pro jemný proužek (křídový), klasický vzor oblekových látek. Proužky jsou bílé na šedém nebo modrém podkladu. Z této látky se šijí většinou dvouřadová saka.

Chesterfield

Městský plášť se skrytým zapínáním, tradičně jednořadový, vzor šedá rybí kostra, s černým sametovým límcem. Rovněž v modré, černé nebo béžové barvě.

J

Jermyn Street

Adresa nejznámějších tvůrců košil na světě, značka druhu a původu tradičních anglických košil.

K

Kašmír

Příze nebo tkanina z jemné podsady kašmírské kozy.

Kipper tie

Široká kravata z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let 20. století. Kipper je anglický výraz pro mužský rod lososa, sledě nebo uzenáče. Se širokými kravatami prorazil Michael

Kohoutí stopa

Sportovní tkaný vzor v dvoubarevném nebo vícebarevném provedení používaný u vlnařských tkanin pro pláště a saka.

Kopyto

Zjednodušený tvar lidské nohy, který je při sériové výrobě odvozen od průměrné velikosti, v zakázkovém obuvnictví odpovídá přesně stavbě nohy zákazníka.

Kordován

Výjimečný a drahý surový materiál na boty ze zadku koně. Přesně dva kusy stačí na ušití dvou až tří párů bot. Nejlepší boty z koňské kůže šije severoamerický výrobce Alden.

L

Lampas

Hedvábný proužek na vnějším švu kalhot. Jednoduchý lampas je na smokingových kalhotách a dvojitý na frakových.

Loden

Valchovaná a potom zdrsněná vlněná tkanina, relativně nepromokavá a odolná proti větru, neroztrhne se v houští, typická zejména pro alpské oblasti, dnes však patří k mezinárodní klasice.

M

Macintosh

Anglický výraz pro plášť do deště, zkráceně Mac, pojmenovaný podle Charlese Macintoshe, který ze dvou bavlněných vrstev proložených gumou vytvořil speciální nepromokavý materiál. Původně Macintosh byl název značky, později se tak začaly označovat všechny nepromokavé pláště.

Madras Check

Lehká károvaní hedvábná tkanina pocházející z Indie, oblíbená na košile pro volný čas, sportovní saka a golfové kalhoty.

 

 

Master tailor

Krejčovský mistr, označení nejlepšího a nejzkušenějšího krejčího, který se věnuje zákazníkovi. Majitel nebo vedoucí krejčovství se většinou oslovuje křestním jménem s přídomkem "mistr".

Merinová vlna

Velmi obloučkovaná jemná podsadová vlnaz ovcí merino. Je to nejjemnější vlna na světě, z níž se zejména v Austrálii vyrábějí tkaniny na obleky.

Mohér

Vlnařská pružná tkanina s měkkým omakem a výrazným kovovým leskem vyráběná z vlny angorských koz, ideální na smoking a letní obleky.

Mokasíny

Dnes označení pro boty, jejichž vrchní kůže se při výrobě napíná na kopyto zdola. Nejkvalitnější jsou Gucci-Loafer a boat shoes.

Moleskin

V překladu "krtčí kožíšek". Měkká a teplá bavlněná tkanina. V Anglii se z ní šijí kalhoty pro volný čas.

Monkstrap

Boty, které se nešněrují, ale jsou na přezku.

Mufti

Z arabštiny převzatý anglický výraz pro civilní oblek vojáků, hlavně důstojníků. Stejný název má i tradiční anglický oděvní styl typický úrp londýnskou Sevile Row.

N

Nepromokavá bunda

Bavlněná bunda zhotovená z tkaniny impregnované olejem nebo voskem, chránící před deštěm. Nejznámější bunda pochází od firmy Barbour.

Norfolkské sako

Tvídové sako na tři nebo čtyři knoflíky, s páskem nebo dragounem, s podélnými záhyby v zadním dílu a nakládanými kapsami určenými v minulosti na patrony a proviant. Předchůdce sportovního saka. Jako první ho nosil v 19. století na obchůzku polností vévoda z Norfolku.

O

Oblek

Sako, kalhoty a vesta ze stejné tkaniny. Předchůdcem obleku byla kombinace redingotu, nebo žaketu, vesty a kalhot z látky různých barev.Po první světové válce začali muži nosit obleky do úřadů a na důležité události.

Oxford

Tento název označuje bavlněnou tkaninu střední hmotnosti s porézním povrchem a znatelnou panama vazbou, nepůsobí tak jemně jako batist a popelin nebo společenské pánské boty s uzavřeným šněrováním a tužinkou.

P

Pásek

Pásek je většinou kožený a provléká se poutky u kalhotového pasu, drží kalhoty na těle. U obleku se začal nosit po druhé světové válce a postupně zatlačil do pozadí šle.

Pasový záhyb

Pod pasovým límcem složený záhyb. Kterým kalhoty získají vůli a zároveń uchovávají obsah kapes. Klasické jsou dva pasové záhyby na každé přednici kalhot, jeden je složen přes puky a druhý mezi puky a bočními kapsami.

Perforovaná bota

Obloukovitě vykrojená perforovaná pánská bota, anglicky "wingtip". Tyto boty se nazývají Brogue.

Pléd

Původně součást skotského kroje, tkaný vlněný přehoz v lanových barvách. Dnes výraz pro všechny druhy skotského kára. Říká se tak například i cestovní dece.

Plus fours

Zvlášť objemný střih pro pumpky, nazvaný tak proto, že byly na délku přidány čtyři palce, aby kalhoty výrazněji přepadávaly přes regulační pásek pod kolenem. Známý vévoda z Windsoru nosil "plus twenty-fours". Kalhoty tohoto typu se v Anglii dodnes s oblibou nosí ke sportovnímu tvídovému obleku, například na hony.

Polokošile

Sportovní košile s rukávy různých délek z bavlněného piké, které ve třicátých letech vymyslel pro sebe tenista René Lacoste. Košile měla obrovský úspěch. Již v prvním roce se jí vyrobilo na tři sta tisíc kusů. Dnes je polokošile klasikou pro volný čas.

Popelín

Bavlněná tkanina na košile hustěji dostavená v osnově, řidčeji v útku, ve kterém je někdy použito hrubších přízí. Její charakter je dán právě útkovou nití.

Podšívka

Bavlněná nebo hedvábná tkanina všívaná do vnitřní části obleku. Podšívka splňuje několik funkcí: schovává výztuž saka, brání ušpinění vrchní látky a umožňuje elegantní klouzání saka po ostatních částech oděvu. Polopodšívkovaná letní saka mají podšívku alespoň na ramenou. Kalhoty jsou podšívkované většinou po kolena. Podšívku lze snadno vyměnit.

Prince-of-Weles-Check

Vícebarevné nebo dvoubarevné, většinou modré nebo červené káro (Esterházy káro). Tento vzor byl určen anglickým statkářům, kteří se usadili ve skotsku a neměli žádný vlastní cechovní vzor. Jejich zaměstnanci nosili takzvané "district checks". Glen-Urquhart Check je úzce spjat s pozemky vévodkyně ze Seafieldu. Vzor je ideální pro "školu, práci a cestování".

Pružný pásek

Elastický pásek, typický u kalhot na šle. Vstoje, kdy kalhoty volně splývají, pásek u šlí netísní a vsedě pěkně obepíná břicho, a to i u kalhot se stahovacím páskem po stranách.

Přeložená manžeta

Tradiční manžeta u pánských košil zapínaná na manžetové knoflíčky. Je perfektním zakončením košile k obleku nebo do sportovního saka.

Pštrosí kůže

Pštrosí kůže má charakteristickou strukturu. Je oblíbená na drobné doplňky, například na náprsní tašky a řemínky k hodinkám. Šijí se z ní i boty.

Pyžamo

Úbor na spaní se širokými kalhotami. Název je odvozen od perského výrazu "pae jamah", označujícího oděv na zahalení nohou. Britové přivezli v období kolonizace pohodlný střih kalhot z Indie a Středního východu. Na denní nošení se nehodí, ale jako noční oblečení jsou příjemné.

R

Raglánový rukáv

Střih rukávu, kdy je rukáv prodloužen do ramene až k límci. Nazývá se podle lorda Raglana, velitele v době krymské války (1853-1856). Raglánový rukáv je typický pro pláště do deště. Může být z jednoho nebo ze dvou dílů. Jednodílný správně přilne k rameni, příkladem je bunda Moorland od Barboura.

Ready-to-wear

Oděvy nezhotovované pro konkrétní postavu. Předností je snadný a okamžitý nákup. Vypracování však nebývá nejlepší, střih a výběr materiálu nereagují pružně na módní trendy.

Rybí kostra

Výraz pro určitý vzor tkaniny s lomeným řádkováním vytvořený lomenou keprovou vazbou. Časté zdůraznění rybí kostry vznikne použitím kontrastních osnovních a útkových nití. Tento vzor je na lehkých i těžkých tkaninách, ovšem typický je pro šedé obleky do zaměstnání a těžké tvídové látky na sportovní saka.

S

Saddle Shoe

Tradiční americké boty s uzavřeným šněrováním, kde boční partie přesahují přes nárt, který bývá barevně odlišný od ostatní vrchní kůže. Sattelchuhe se zatím neprosadily mimo severní Ameriku.

Savile Row

Ulice, v níž se soustřeďují neslavnější pánští krejčí na světě. Je synonymem anglického obleku.

Sea Island Cotton

Nejdražší bavlněná látka na košile. Tká se z velkého počtu vláken jako popelín, což jí dodává na hedvábnosti. Zatímco u popelinu připadne na jeden palec zhruba stovka vláken, u sea Island je jich jen desítka. 

Shetlandská vlna

Vlna ze Shetlandských ostrovů z níž se pletou rustikální pulovry, především s copánkovým vzorem. Používá se i na tkaniny z melírované mykané příze, vhodné na sportovní obleky, bundy a pláště. 

Slip-on

Nepromokavý plášť s raglánovými rukávy, podkrytovým zapínáním a krátkou fazonou, většinou z gabardenu.

Stahovací pásek

Pásek u kalhot, kterým se upravuje šířka. Nahrazuje klasický pásek.

Š

Šaviot

Odolná - většinou hrubá - česaná příze pocházející z vlny ševiotových ovcí. Typická tkanina na anglické sportovní obleky.

Šle

Úzké pásky přes ramena, kterými drží kalhoty. Opticky prodlužují postavu a drží kalhoty ve správné pozici.

T

Tartan

Rozmanité kárované vzory, které sloužily skotským klanům ke vzájemnému rozpoznávání. Dnes je to souhrnný výraz pro všechny skotské vzory.

Tassel Loafel

Mokasíny s koženým řemínkem kolem obvodu, který je přichycený do mašličky. Konce řemínku jsou ozdobené koženými třapci, takzvanými "tassels". Pravý originál jsou tassel loafer od Aldena.

Trančkot

Doslovný překlad zní "zákopový plášť". Jedná se o přepásaný, dvouřadový plášť, nejčastěji z gabardénu, který nosili jako první britští vojáci v burské válce na přelomu 19. a 20. století. Nárameníky a kovová přezka na pásku ve tvaru D ještě dnes připomíná vojenskou minulost trenčkotu.

Trilby

Plstěný klobouk s úzkou krempou a s úzkou kloboukovou stuhou, je typickým doplňkem anglických nebo anglofilních milovníků koní.

Trimmer

Člověk, který má v zakázkovém krejčovství na starosti veškerou přípravu, jako knoflíky, vložky, nitě a podšívky. Pokud nemá zákazník žádné zvláštní přání, obstarává všechny detaily právě "trimmer".

Tuxedo

Zkráceně také "tux", americký výraz pro smoking. Říká se, že Griswold "Grizzy" Lorilland, americký dědic tabákového průmyslu, navštívil 10. října 1886 Tuxedo Club v Tuxedo Pasrk ve státě New York a měl na sobě poprvé tento frak bez "vlaštovčího ocasu".

Tužící plátno

V tradičních krejčovstvích ho všívají do sak pro udržení tvaru, zatímco v konfekční výrobě ho bohužel lepí. Nevýhodou pak je, že látka nekouše, nevětrá a nemá takovou živostnost.

Tvíd

Vlněná tkanina z britských ostrovů, většinou ze Skotska, tkaná z různě obarvených vlněných vláken. Název je zkomoleninou skotského slova "twel", výrazu pro Twill.

V

Vepřovice

Vyčiněná kůže divočáka, tradiční materiál na výrobu rukavic.

Vest maker

Krejčí specializovaný na šití vest

Vikuňa

Velice drahý vlas jihoamerických lam. Sběr je velmi pracný a zisky nízké. Každý chomáček se musí sebrat ručně. Oblek nebo plášť z vlasu lamy vikuní je skutečný luxus.

Viyella

Teplá tkanina na košile, kterou vynalezl koncem 19. století Henry Ernest Hollens. Skládá se z 55 procent merinové vlny a ze 46 procent bavlny. Většinou se z ní šijí košiletattersallcheck.

Vlasový proužek

Vlněná látka s tenoučkým bílým proužkem na tmavém, většinou šedém nebo tmavěmodrém podkladě. Modrý oblek s proužkem je v Londýně typickým "city suit".

Vypínač obuvi

Dřevěné vypínací kopyto, které se vsune do bot, když je nenosíme. Kůže si udržuje tvar a dřevo do sebe natáhne vlhkost z boty.

W

Whipcord

Melírovaná vlněná tkanina na sportovní obleky a na kalhoty ke sportovním sakům

Windsorský uzel

Kravatový uzel vévody z Windsoru. Odborníci však vědí, že vévoda si vázal svůj oblíbený Four-in-hand uzel, který získal na objemu jen díky silně vyztužené kravatě. Windsorský uzel se nosí hlavně ke košilím s "cutaway collar", ale užší a lehce symetrický Four-in-hand je působivější.

Z

Záložky

Relativně mladý ozdobný prvek, který z praktického hlediska nahrazuje ohrnování nohavic. U velice společenských obleků - smokingu, žaketu nebo fraku, se však nepoužívají.

Zkouška

U obleku šitého na míru jsou obvyklé a zároveń nutné tři zkouškly, aby oblek skutečně perfektně seděl.

Ž

Žíně

Výztuž používaná ke zpevnění a k udržení tvaru obleku. Podkládá se jí látka na prsou a klopy.

Žaket

Dopolední společenský oblek.  

     
Česky English Deutsch

Kontakty :

Adresa

Verdunská 17
Praha 6

Tel.: +420 224 316 038
Mobil: +420 602 294 398

Email:salonhartl@seznam.cz

Otevírací doba :

Po - Čt : 10-12 14-18
Pá : 10-12 14-17
Sobota, neděle - dle telefonické dohody

Středa ZAVŔENO

  • p. Hartl nepřítomen